نژادهای سگ | آموزش نگهداری سگ
معرفی انواع نژادهای سگ ها برای خرید و فروش
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

حیواناتی چون سگ که در خانه از آنها نگهداری می کنید هم نیاز به مراقبت های پزشکی نظیر واکسناسیون یا چک آپ زمان بندی شده دارند. اگر شما هم به حیوانات خود اهمیت می دهید، لازم است تا با نکاتی برای حفظ سامتی حیوانات خانگی خود آشنا شوید.

سگ ها برای متجاوز دوست داشتنی و زیبایی هستند که مانند دیگر برایا نیاز به مراقبت دارند، این برایا در صورت رها شدن مریض می شوند و آسیب های بسیار زیادی را می بینند. واکسن یکی از لازم ترین مواردی است که باید در برنامه آنها دیده شود. در ادامه لزوم مصرف و واجب ترین آنها را برای شما ذکر می کنیم پس همراه ما باشید. در این بخش واکسن های لازم برای سگ ها را برای شما معرفی می کنیم، پس با همراه dr-pet باشید.

واكسن ها اغلب از ویروسها و گاه از باكتریهای كشته شده یا تخفیف حدت داده شده عامل بیماریهای كشنده در سگها و بیماریهای مشترك بین آنها با انسان تهیه می شوند و تزریق آنها به حیوان، منجر به هوشیاری و فعال شدن سیستم ایمنی سگ در برخورد با بیماری ها شده، همچنین بدن را وادار به ساخت آنتی بادی هایی جهت برابرسازی با این بیماری های سگ ها می نماید.

در این صورت هنگامی كه بدن با عامل اصلی بیماری برخورد كند، آمادگی دفاع از خود در مستوی آن را خواهد داشت. آنتی بادیهای نتیجه شده در بدن در اثر تزریق واكسن ها، دارای حافظه محدودی بوده و بعد از مدتی از بین رفته و یا آنقدر ضعیف می شوند كه توانایی برابرسازی با بیماری را نخواهند داشت. بنابر این طبق دستور زرادخانه سازنده واكسن كه روی انگ آن نیز نوشته شده است.

واکسن های قهراً و اختیاری :این واکسنها در آزگار دنیا با یک برنامه و یکسان روبش میشوند.واکسن های اصلی سگ شامل :1-دیستمپر 2-هپاتیت 3-پاراانفولانزا 4-پاروویروس 5-هاری هستند. واکسنهای قسری در گربه شامل 1-کلسی ویروس 2- هرپس ویروس 3- پان لوکوپنی 4-هاری میباشند.همچنان که از اسمشان پیداست اماله واکسن های اصلی برای كامل سگ ها وگربه ها زوركی است .
واکسنهای اختیاری(که به انها غیر هسته یا غیر اصلی نیز میگویند) :یعنی این واکسنها بنا بر صلاحدید دامپزشک بر اساس بیماری های شایع ان منطقه تزریق میشوند. مثل لپتوسپیروز در سگ یا FeLV-FIV در گربه

ایمنی قبل از 2 ماهگی

سگ ها قبل از تولد، در محیط محصور و استریلی به نام رحم زندگی می كنند كه در آن هیچگونه آلودگی وجود ندارد. وقتی كه نوزاد سگ ها متولد می شوند، به ناگاه در محیطی پر از میكروارگانیسم ثبات می گیرند كه هر كدام از آنها می تواند برای توله بیماریزا باشد و بدن توله نیز هیچگونه آمادگی برای برابرسازی با آنها ندارد. برای جلوگیری از بیماری و مرگ نوزاد سگ ها از چند روز قبل از زایمان غدد شیری مادر شروع به سرایت موادی برای قدرتمند سازی بدن بچه سگ نوزاد جانور ها در اصابت با بیماریها می كند و این واكسن طبیعی بلافاصه بعد از تولد نوزادان با اولین جرعه های شیر وارد بدن آنها شده و نوزاد سگ ها را ایمن می سازد. این ماده سرشار از مواد مغذی و آنتی بادیها، آغوز نام داشته و در چند روز اول بعد از زایمان از پستانهای مادر نشر تراویدن حاصل شده و در اختیار نوزادان ایستادگی می گیرد.

واكسیناسیون سگ در 2 ماهگی

اولین دوره انجام واكسیناسیون در نوزاد سگ ها باید در سن 6 تا 8 هفتگی یعنی در حدود 2 ماهگی صورت گیرد. در این سن 3 تا 6 نوع واكسن در قالب واكسنهای آمیخته شده سه گانه، چهارگانه، پنج و یا شش گانه به نوزاد سگ ها تزریق می شود. انجام به موقع این واكسیناسیون برای حفظ سلامتی و جان بچه سگ نوزاد جانور شما از اهمیت خاصی برخوردار است و با توجه به حساسیت زیاد توله ها در این سن، ابتلا به بیماری می تواند برای او كاملا خطرناك و كشنده باشد.

بیماریهای ویروسی كه در این سن بر علیه آنها واكسیناسیون انجام می شود عبارتند از بیماری دیستمپر یا بیماری سگهای جوان، بیماری پاروویروس، بیماری پاراانفولانزا و هپاتیت عفونی سگها. تمام این بیماری ها از درصد كشندگی بالایی برخوردار بوده و در صورت ابتلاء توله، نجات آن بسیار مشكل است و در صورتی كه بچه سگ نوزاد جانور از آن جان معیوب به در ببرد، از برنامه رشد عقب مانده و حیوان ضعیفی خواهد شد .

این واكسنها از ویروس ضعیف شده یا كشته شدة عامل بیماری تهیه شده، باید در یخچال نگهداری شود و بر حسب نوع تهیه و دستور كارخانه سازنده باید زیر پوست یا در عضله تزریق شود. واكسنهای سه گانه با نام تجارتی DHP كه در وقوع آفریده و آفریدگار مخلوق حرف اول سه بیماری فوق الذكر شامل دیستمپر، هپاتیت و پاروویروس می باشد. واكسنهای چهارگانه هم با نام تجارتی DHPPi علاوه بر سه بیماری فوق، پاراانفولانزا را نیز در بر می گیرد. واكسنهای پنج و شش گانه علاوه بر موارد یاد شده دارای یك یا دو نوع مختلف از باكتری كشته یا تخفیف حدت داده شده عامل بیماری لپتوسپیروز می باشد و با نامهای تجارتی مختلفی از قبیل DHPPi/L و یا DA2P+PV+LCi و یا نام های دیگر عرضه می شود. كشورها و كارخانجات مختلفی به تهیه این نوع واكسنها می پردازند و ممكن است شكل ظاهری آنها، برچسبهایشان و حتی نام تجارتی آنها با هم متفاوت باشد.

اگر شما سگی دارید که کمتر از 16 هفته سن دارد:واکسن های قهراً و اختیاری (بجز هاری میبایست) ازلی تزریقش در 6-8 مقرری ماه به ماه باشد وتزریق بعدی 9-11 روزانه وبعدی 12-16 ماهیانه انجام بگیرد.در نژاد های مستعد به پاررویروس مثل ژرمن شپرد و روتوایلر دوز چهارم بعد از اخرین واکسن نیز اندرز میشود.بنابراین تا پایان چهار ماهگی حداقل سه  بار میباست واکسن های قسری تکرار شوند.

در حدود 10 تا 12 هفتگی و بطور میانگین در 3 ماهگی علاوه بر تكرار واكسنهای تزریق شده در 3 ماهگی، واكسن هاری نیز باید به حیوان تزریق شود. از آنجا كه جبران مجدد واكسنهای تزریق شده در 2 ماهگی برای ایجاد ایمنی مؤثر و پایدار بسیار حائز اهمیت بوده و از سویی دیگر ایمنی علیه بیماری هاری كه یك بیماری بسیار خطرناك و كشنده برای انسان و حیوانات به شمار می رود از جایگاه اهمیت ویژه ای برخوردار است، واكسیناسیون در این سن دارای اهمیت زیادی است. در این زمان معمولا به سگها واكسن هفتگانه تزریق می شود كه علاوه بر شش بیماری ذكر شده در بالا، هاری را هم در بر می گیرد. در شرایط ویژه و با صلاح دید حكیم دستورپزشك و شرایط موجود ممكن است واكسنهای دیگری نیز به حیوان تزریق شود.

این واکسن اغلب در مناطق مرطوب و بارانی کاربرد دارد چون لپتوسپیروز یک مصیبت وابسته به اب است.اگر دامپزشک صلاح ببیند میباست آغازین دوز را در 12 روزانه و تکرارش را 3-4 بعد انجام دهد .یاداوری این واکسن اگر آسیب در منطقه شایع باشد  هر 1 سال یکبار است در غیر این صورت حقنه یاداوری پیشنهاد نمی شود.

نوع مطلب : بهداشت سگ، نگه داری از سگ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یوسف زمانی
دوشنبه 30 بهمن 1396
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو